bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

What is the main purpose of haratio’s speech?
Steven wants to become a member of the labor union. Which law gives him the right to do so? Civil Rights Act Fair Labor Standards Act Occupational Safety and He
Which of the following is the most important political result of the election of 1800? (5 points) It proved that the nations who thought the United States would
Why are continental climates found in the Northern Hemisphere but not in the Southern Hemisphere?
The mesopotamian king who codified the law and prescribed penalties for infractions was ____. innana urnanshe hammurabi naram-sin
One leg of a right triangle is 7 inches longer than the smaller leg and the hypotenuse is 8 inches longer than the smaller leg. Find the lengths ofl the side o
How do you set up and solve these inequalities-only 16-20
Would you answer honestly if a national crime survey asked you about your criminal behavior, including drinking and drug use? if not, why not? if you would not
Through any two points, there exists one and only one line. t/f
What’s the answer? I hate math‍♀️