msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

​Recently, More Money 4U offered an annuity that pays 5.7 % compounded monthly. If $1,011 is deposited into this annuity every​ month, how much is in the accoun
Which concept explains the rise of global stratification as including core nations, semi periphery nations, periphery nations, and external areas?
You believe the best decision is one which can be easily changed meaning
Mr. Randall bought 4 shirts,which were on sale. The shirts were originally priced $20. The salres price of the shirts was $5 dollars less than the original pric
Why is it impossible for a function to have fewer values in its domain than in its range?
According to the Rational Root Theorem, -7/8 is a potential rational root of which function? A) f(x) = 24x7 + 3x6 + 4x3 – x – 28 B) f(x) = 28x7 + 3x6 + 4x3 – x
Why is the motion of an athlete moving along the circular path with Constant speed considered to be an accelerated motion?
How did Chinese isolation affect trade for China and for the world?
Which of the following shows correct parallel structure? A)Successful students study often, work hard, and turning in assignments on time. B)Successful st
Prove the identity cot^2x/cscx+1=1-sinx/sinx