erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

what is a true statement about Spanish exploration in the americas
The division between art and craft began during this period. question 6 options: renaissance sung dynasty baroque rome civil war
What is the square root of -16
Help ASAP.... Linear Equations Word Problems .
What is the sum of -1/11 and 5/11 4/11 6/11 -4/11 -6/11
help me please this is frustrating
The records at smith and​ jones, inc. show that job 110 is charged with​ $12,000 of direct materials and​ $11,000 of direct labor. smith and​ jones, inc. alloca
Which of the following substances is formed during photosynthesis
I need help someone please...
How are the marital relationships in "A Journey" and "Young Goodman Brown" similar? Both end in death of one spouse. Both start out promising and happy. Both le