mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

16 ounces is equivalent to 1 pound. A lion cub born at the zoo weighs 2 1/2 pounds. How many ounces does the lion cub weigh? Show your work.
Which equation would you use to find the distance between the two points? A. |2 - 4| B. |2 - (-4)| C. |-5 - 5| D. |2 + (-4)|
intended to make someone feel mortified or humiliated.
Which president's popularity in the nation fell after the perceived belief he and his administration were slow to respond and slow to provide disaster relief af
Simplify 5x²-x+ 9 = X=3
There are 6 boys and 6 girls in the finals of a talent contest. A contest is held to pick the top 3 winners in both the boy and girl groups in order of talent.
What is the answer to −6(x +2) − 2
Mariela desea un vestido , pero su mamá quiere un vestido para Mariela. Keiko necesita una chaqueta y unas botas. Mariela quiere comprarle unos lentes o
The biomes with the least number of species of organisms are the: A)Tundra and Taiga B)Deserts and Grasslands C)Tundra and Desert D)Coniferous Forest and Taiga
HELP…. ASAP………HURRY….