a1s2ton a1s2ton
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Tarra wants to buy grapes. If one pound of grapes costs $1.98, how much does Tarra pay for One-half of a pound of grapes?

$0.99
$1.98
$2.48
$3.96

Respuesta :

laurakd224
laurakd224 laurakd224
  • 04-01-2021

0.99

one pound costs 1.98, so you divide that by 2 to figure out what half a pound would cost

Answer Link
marahatallah2006
marahatallah2006 marahatallah2006
  • 04-01-2021
Answer: $0.99
I hope this helps you with your stuff
Answer Link

Otras preguntas

Need help :))))))))
pls help. whats 6¹⁵÷6¹⁰=?​
Which type of tax is assessed by local governments on the value of people's homes?
can someone help me plsssss
Give an example, from any biome, of how two types of organisms may interact with each other in the following ways: predator/ prey
how come we have 20 amino acids and they make thousands of proteins please give me reasons
Words that become triggers of action
I NEED THIS ASAP!!!!To solve the equation 6 = 2 – 4x, Alex decided to subtract 2 from both sides of the equation. Which equation is the result of that step?A.)
Benjamin is planning to go to graduate school in a program that will take three years. Benjamin wants to have $10,000 available each year for his school and liv
Simplify 4/square root 12