KindredLanceYi9371 KindredLanceYi9371
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

There are 12 bags in a box of popcorn that cost $8.25. Find the unit rate for ONE bag of popcorn. Round to the hundredths place.

Respuesta :

Rena68 Rena68
  • 04-01-2021

Answer:

$0.69 for each bag

Step-by-step explanation:

Since you have 12 bags for $8.25, that means you need to divide the price by the number of bags to get the price of each:

[tex]\frac{8.25}{12} = 0.6875[/tex]

You then need to round to the nearest hundredths.  Since the number after the hundredths place is a 7, which is greater than or equal to 5, you need to add 1 to the hundredths place making the final answer $0.69

Answer Link

Otras preguntas

(03.02 MC)Which of the following statements describes what occurs with energy as a result of the Law of Conservation of Energy? A. The amount of energy before a
Which event most clearly contributes to the monster's hatred of humans?
Find the circumference of the circle with the diameter of 26ft use 3.14
What phrase from the passage of Julius Caesar helps the audience understand that Brutus is not trustworthy?
Pls help soooo I don’t get a C in French class .
Please help me out please!!
Which statement was true under the new Fugitive Slave Act passed in 1850? Citizens who helped a runaway slave could be imprisoned. Northerners could buy and sel
-7+10x=54 9y-5x=81 Solve please
whats the city of maryland
I need help ty ty ty :-)