june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How can you find the perimeter of a rhombus
Completa la siguiente tabla con las formas apropiadas de los verbos. CEPILLARSE ACOSTARSE Yo me acuesto Tú te acuestas Usted/Él/Ella se cepilla Nosotros nos cep
Triangle ABC is _______________ . A) equiangular B) equilateral C) isosceles D) right
A popcorn maker makes 8 cups of popcorn in 2 minutes. Determine the unit rate. How many minutes does it take to make 32 cups?
What is a civil service worker?
They Yankees won 90 of their 162 games last season. What percent of the games did they win?​
The image shows sedimentary rock layers with index fossils and a fault. Which statement accurately describes the rock layers? Layer 8 is older than layer 1.
What is some ways you can use to find a non equivalent fraction
do genes make up chromosomes ?
I NEED HELP ASAP(100pt) what do hurricanes tornadoes and thunderstorms all have in common? A)cold temperature B)Low-Pressure air C)Storm surge D) Pre