petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

The Declaration of Independence was based on the ideas of which philosopher? John Locke Karl Marx Thomas Hobbes Thomas Paine
What is the definition of individual income tax?
why is it correct to say that seawater is a mixture
Which values best approximate the solutions of –1.5x2 + 4x + 2.2 = 0 A. no real solutions B. 2.2 and 3.1 C. –0.5 and 3.1 D. –0.5 and 2.2
1. Which side lengths form a right triangle? a. 22 in., 22 in., 29 in. b. 15 in., 15 in., 15 in. c. 8 in., 5 in., 7 in., d. 7 in., 24 in., 25 in.
Which feature is found most often in prokaryotic cells? A) plasmid B) flagella C) cytoplasm D) cell membrane
Sorry for all the questions tonight. Last ones.... but please help
How can we compute the pressure gradient? please list the variables needed to compute the pressure gradient.
Kinesthetic learners best learn information by a. listening to a recording. b. participating in a hands-on workshop. c. reading a book in a library. d. atte
What were two tools teachers used to teach reading and writing?