abioladamilola5626
abioladamilola5626 abioladamilola5626
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Make Sense and Persevere Paxton, a summer camp counselor, has a budget of $300 to spend on caps and T-shirts for a summer camp.
plz help this is due soon!!!

Make Sense and Persevere Paxton a summer camp counselor has a budget of 300 to spend on caps and Tshirts for a summer camp plz help this is due soon class=

Respuesta :

InsertEpicNameHere
InsertEpicNameHere InsertEpicNameHere
  • 03-12-2020

Answer:

9 shirts and 10 caps

Step-by-step explanation:

Buying one t shirt costs 20 dollars, and one cap would cost 12 dollars. If Paxton bought one cap and one shirt, that would cost 32 dollars. If we multiply that by 9, we get 288. So Paxton can buy 9 shirts and 9 caps with 288 dollars. Paxton has 12 dollars left, so Paxton can buy one more cap to entirely spend the budget.

Answer Link

Otras preguntas

how does lewis cass deal with reputation of the cherokee
what is the closest length for AC a: 9 units b: 12 units c: 7 units d: 8 units
Who is the first king of Bhutan?a.Ugyen wangchukb.Jigme Wangchukc.Jigme Dorji Wangchuckd.Jigme Singye wangchuck​
A golfer hits a shot to an elevated green. The ball leaves the club with an initial speed of 16 m/s at an angle of 58° above the hori- zontal. If the speed of t
What does the prokaryotic cell get from the eukaryotic cell?
An electric motor is rated at 900 W. How much force does it apply when moving something 1000 m in 8.6 s? Please help thank you!
Macbeth the play act 5 scene 1 pls help !
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
7th grade math help me plzzz
A field that is 2/3 acres must be planted with seed. If 12 people will split the job equally, how my acres must each person plant?