caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

how long does traditional psychoanalysis typically take?
How to know when to use preterite v imperfect.
Rosencrantz and Gulldenstern are? A) Old friends of halmletB) clowns that hanlet used to know C) hamlet trusted advisors D) travelers who are murdered in the wa
React native graphql unsubscribe when app closed.
6y + 40 = 100 What is y?
what the principles are of the United Nations.
ST+QS=RT what its reason
Why wasnt the bill of rights originally added to the constitution.
In ΔNOP, o = 4.6 inches, n = 5.2 inches and ∠N=21°. Find all possible values of ∠O, to the nearest 10th of a degree.
Which two statements about the Jazz Age are true?