CaiLbel4426 CaiLbel4426
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A clothing store is selling T-shirts at 2 for $15. If Michael purchases 8 T-shirts, how much money will he spend?

Respuesta :

STurlington6
STurlington6 STurlington6
  • 02-12-2020

Answer:

$60

Step-by-step explanation:

2 T-shirts = $15

Longer version

15/2 = $7.50

1 T- shirt = $7.50

7.50*8 =  $60

Short version

2 T-shirts = $15

bought 8 so 8/2 = 4

4*15= 60

Answer Link

Otras preguntas

What is 3 log y -2 log x -4 log z written as a single logarithm
How does President Johnson define the problem in his speech? A. He gives many examples of injustices African Americans face with regard to equal rights. B. He u
3 tons of dirt cost $360.00. What is the price per pound
How did new deal programs strengthen capitalism
what is a perfect square trinomial
whats an exponent and how is it used an mathematics
The price of a computer was decreased by 30% to £147. What was the price before the decrease?
Hurry! Runnign out of time! Will mark brainliest! Read the passage from a credible Source: Napping has become a part of business and some world country in Japa
a little help with this please fast fast thank
If 4^x= 40, then x = ????