chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an expression for “doubling a number N and dividing by 3” ? A)2+n/3 B)2n/3 C)n2/3 D)2/3n
According to science, the fastest speed possible for anything is the speed of light. The speed of light is about 186,000 miles per second. That means that in on
4. What are the elements needed to prove similarity between two figures? Explain.
The major function of the _[blank]_ is to filter waste out of the blood. kidney small intestine bladder lung
politicians can gauge public opinion by looking at​
When was the first e-mail sent?
1. Part A: Which TWO statements best express major themes of SWEAT
Predict: During a solar eclipse, our view of the sun is blocked by the moon. In the diagramam, draw where you think the moon is located when the observer on Ear
Whats this? I need some help with this
Which describes the greenhouse effect?A. an artificial processB. a dangerous processC. a natural processD. a new process​