tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

Why did the Catholic Church begin to lose power and influence during the Reaissance?
A straight ticket is a ballot on which voters select select one: a. only candidates whose names they recognize. b. only incumbent candidates. c. all male or all
What kind of activity is pressing your palms against a wall with full force
Please help me with this problem I don't understand how to solve it 1.) Simplify. √18
Is the Florida scrub a forest or grassland
PLEASE HELP ME??? Plagiarizing is _____ words or creative work without giving credit to that person. A. retelling B. using your own C. writing D. u
What do you think were czar Nicholas II’s worst errors in judgement during his rule?
What is a Passover Seder
Having past experience with mental disorders means a person will develop depression. True or false
Select the answer that correctly orders the set of numbers from greatest to least. 26%, 1/5, 0.3, 0.09