xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the least angle of rotation (if possible) for the following figures? Regular pentagon, square,rectangle
has anyone read the great gatsby and wanna write me a essay on this question?? please How did the Great Gatsby portray "The American dream" why can some people
How do I solve this?
What trait did Northeast Woodland Indians have in common with the Southeast Indians? A. The economy was largely based on agriculture. B. Common meals included a
Consider the proportions m/n=1/2 and n/k =2/5. What is the ratio m/k?EXPLAIN YOUR REASONING!!!!
Which of the following occurred offer coalition entered Kuwait? A) Iraqi forces are bombed during operation desert storm B) Saddam Hussein remains in power C)
A football is selling for for 35% off the original price.The original price was $60 what is the sale price of the football?
Can someone help me plz
You have $125 saved. You start a savings account and deposit $195 every month. What is the function rule ?
name the 8 planet in this universe