rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

A friend is calling his sister from his parents’ house to talk to her about what means of transportation various people are using to come visit their parents to
on a 25 square grid how many squares need to be shaded to make 60% shaded
Does this graph represent a function (scatter) A. Yes B. No
American Revolution can be interpreted in which way
verbo formado con estas letras cerrienquer
Which of the following poets identified his sonnets by numbers? O Christina Rossetti Homer Shakespeare William Wordsworth
clothes are the most necessary things for human beings .true or false​
simplify√50-3√2(2√2-5) -5√32​
Soccer warm-up Go to the Soccer warm-up section in the knowledge article. Do all the exercises in order, starting with footwork and ending with your scheduled a
Directions: Rewrite each sentence and capitalize each proper noun. 1. The new student in our class is travis. 2. The white sox is a baseball team from chicago.