lorpuspewu
lorpuspewu lorpuspewu
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag 7 oranges for $2.66. if alexandra spent $3.42 on oranges how many did she buy

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 01-12-2020

Answer:

9 oranges

Step-by-step explanation:

7 for 2.66 is 38c for 1

Answer Link
sallymiguel02
sallymiguel02 sallymiguel02
  • 01-12-2020

Step-by-step explanation:

if 7 gives 2.66

so 3.42×7÷2.66 gives 9 orange

Answer Link

Otras preguntas

Why did england colonists move to jamestown or to new england?
​Use synthetic division to divide f(x) by x−c then write​ f(x) in the form f(x)=(x−c)q(x)+r. f(x)=x^3-7x^2-2x+14; x-4
Who sold land to the Quakers in New Jersey? Lord John Berkeley Lord Baltimore James, Duke of York
The state of water at 50°c? the state of water at 150°c?
A preschooler with a vocabulary of about 4,000 words would be considered: a.a slow developer. b.advanced. c. very advanced. d. moderately delayed.
A silver ring has a mass of 138.45 g. how many calories of heat are required to increase the temperature from 11.8 c to 162.5 c?
Help me on 2Q the third one: I'll give you 15 points and list you as a brainlist if I can!
Aluminum has a density of 2.70 g/mL. Calculate the mass (in grams) of a piece of aluminum having a volume of 239 mL .
What is the correct name for there clues that historians look for
john's monthly salary is $2,225.00. He is paid twice a month plus he was reimbursed $25.00 for expenses. write a equation and solve for his paycheck amount.