rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Who is the primary focus of all healthcare codes of ethics? A. providing insurance providers all the relevant information B. providing patients quality and un
4 m² into cm²plz help me fast​
find the measure of c
2. Estimate the quotient: 6.31 x 105 - 2.085 x 103​
What is the volume of a cylinder with a radius of 2 ft and a height of 8 ft. Use 3.14 for pi, round your answer to the nearest hundredth if necessary, and do no
Chicago is a city that is fierce as a dog with tongue lapping for action. a. Rhyme b. Metaphor c. simile d. Hyperbole
10. Which property is used to show the form in maximize state a) Selection State b) Window State c) Mode d) Opening State
What is the difference between Packaged and tailored Software?​
What is the sum of the geometric series below? 3+1+1/3+1/9+1/27
A particular electric car is supplied with 300 kJ of chemical energy by the battery. Of this, a total of 70.5 kJ of energy is wasted as heat. Calculate the ove