doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the fractions 2/5 and 4/15 as fractions with a least common denominator
What’s the product of -2(-3.4)
what 2 things are produced by neutralization
If Log 4 (x) = 12, then log 2 (x / 4) is equal to A. 11 B. 48 C. -12 D. 22
En que ano la cuidad fue cambia de localidad a la cuidad de Santiago de los caballeros
hi there can u plz help me im working on a paper and i have no idea what they want heres a screenshot!
Is a stapler a compound machine?
Systems -6=3x-6y, 4x=4+5y
Is the function even odd or neither
Analyze the following pattern: 1, 2, 5, 10, 17, what is the 8th term of the pattern