Champtheman Champtheman
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.90 for 6 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

YoHelper
YoHelper YoHelper
  • 01-12-2020

Answer:

8.70

Step-by-step explanation:

Answer Link
preetus90 preetus90
  • 01-12-2020

Answer:

the price for per dozen would $5.80 I hope this is right

Step-by-step explanation:

you multiply $2.90 by 2 because the muffins are 2.90 for 6 muffins so if you add 6 on it would be a dozen so all you have to do it multiply 2.90 by 2 please tell me if this is correct or wrong if it is wrong i will change it to the correct answer thank you

Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization