abui25413 abui25413
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1) Which ratio is expressed as a unit rate?
A) 15 miles/5gal
B) $8.00/hr
C) 120min/3hr
D) $4.00/per package

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Expressing something by a unit rate means to express a value per single item. Hence, only D fits (per package, meaning per 1 package.)

Hope this helped!

Answer Link
ykhalaf54
ykhalaf54 ykhalaf54
  • 19-01-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

per package, meaning per 1 package.

Answer Link

Otras preguntas

Write 63 as a sum of tens and ones
Yunika downloaded four applications for $2.99 each to her cell phone. The remaining applications that Yunika purchased cost $1.99 each.If she downloaded x total
Ebony earns $2,000 per month. If she spends $450 on rent each month, what percent of her income does she spend on ren
He ages of mark and adam add up to 28 years total. mark is 20 years older than adam. how many years old is adam
A line has a slope of -1/2 and a y-intercept of –2. what is the x-intercept of the line?
A student has written a journal. Which of the following is true? A journal is a form of persuasion that allows people to share their opinions. A community
When and why did the Spanish settle in the area now known as Texas
How can genetic engineering help improve crop production?a.Genetic engineering can eliminate the threat of disease to crops.b.Genetic engineering removes the ne
Negative 7 1/20 into a decimal and show me how you get answer??...
what is another name for the great Plains is also known by