bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

solve the inequality 17x is greater than 102
plz help ill give you brianlist
Can someone explain how to get the answer,[tex] \frac{105}{2} [/tex]? I'm confused
Can someone explain how to get the answer,[tex] \frac{105}{2} [/tex]? I'm confused
Write equations for the vertical and horizontal lines passing through the point , −9−7 .
This was the overthrow of james ii of england in 1688, which gave parliament control of the government
$4,700 principal earning 3%, compounded quarterly, after 11 years. use the formula A=p(1+r/n)nt Answer choices: $213,004.00, $6,505.90, $5,102.62, $6,529.51
Cuál es el papel de la ciencia y la tecnología en el cuidado de la salud y el bienestar de las personas?
The following table lists molar concentrations of seven major ions in seawater. Using a density of 1.022 g/mL for seawater, convert the concentrations for the t
-144 is -1 x 2a x 3b what is the sum of a+b?