barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

Add these fractions (Lowest Terms) a) 1/6 + 1/6 b) 1/4 + 3/8 c) 2/3 + 5/6 d) 9/21 + 4/7 e) 1 3/5 + 1/10 f) 1 1/4 + 11/12 g) 1 2/3 + 2/3 h) 1 5/6 + 3 2/5
What number is equivalent to 13/2
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
Perimeter of a square with an area of 81cm2
how do u find the area of a triangle
A curved section of roadway is in the shape of a circular arc of 410-m radius. The curved section is horizontal, not banked. The coefficient of friction for tir
Hello, I need help please for mission 3 thank you very much.
the graph below shows the distribution of students grades on their last math test. Based on the Empirical rule, what percent of students made.. *btwn 80 n 85 o
How many flags are in this wolld ;)
Which characteristic is shared by sonnets and haiku?