ellissaaa
ellissaaa
15-11-2020
Mathematics
contestada
refer to the picture please!!
Respuesta :
51894
51894
15-11-2020
Answer:(10/3)°
Step-by-step explanation:
21x-10=19x
3x=10
x=10/3°
Answer Link
lydiacackovic
lydiacackovic
15-11-2020
Set both equation equal to each other
21x-10=19x
+10 on both sides
21x=19x+10
-19x on both sides
2x=10
Divide by x
Answer: x=5
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 44+ )
Otras preguntas
A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
A 15 ft ladder makes a 52° angle with the ground. How far will the top of the ladder be above the ground.
In addition to being a political activist Martin Luther king ,jr was a
a little help with this please fast fast thank
What is the radius of a circle represented by the equation x²+y²x²+y²-2x+4y-18=0
can someone teach me how to do this because the online class i take doesn't really teach us the way i learn stuff like i need a formula not how they got the ans
A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
a school is running a fundraiser. for every $75 worth of wrapping paper sold, the school receives $20. how much wrapping paper must be sold to reach he fundrais
i neeeeeed help please!!!!!!!!!!!
help plz......... correct answers only plz