niyaboo2468 niyaboo2468
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?

Respuesta :

xCalypso
xCalypso xCalypso
  • 03-10-2016
$1.48 per pound

Just divide 5.92 and 4 and you'll get the rate(per pound)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-10-2016
1.48 per pound.Because 5.92/4=1.48 1.48*4=5.92 Sorry if its wrong
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression: (2√ 27 ) ⋅ (3√ 32 ).
how is osmosis different from diffusion
Why we're the founders of the Plymouth colony called pilgrims
automovil is a diptongo, triptongo or hiato ? (the o in movil has a tilde, or accent)
What is the difference between thermal energy and temperature
what government makes treaties
Which group of words is NOT a clause? 1.) when the parade began 2.) since she loves flowers 3.) she went very fast 4.) great job 5.) if it rained today
Name Loaves Baked Who baked more? Quentin 5/6 Abra or Kareem Abra 2/3 Irene or Quentin Neil
is CuBr2 an ionic or covalent compound?
Please tell me the answer and HOW you got them.