Morgan1245
Morgan1245 Morgan1245
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2016
it better to buy 3 pounds  cause if you dont want to spend a lot of money you would buy the cheaper one
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-10-2016
3 pounds for $8.31 because not only is it cheaper but you can buy more packages for less... Meaning if you were to buy 2 of the 3 pound packages than it would come out to about 17  dollars where as if you were to buy 2 of the 5 pound packages it would come out to about 25 dollars...

Answer Link

Otras preguntas

make a short dialogue about the introduction!
make a short dialogue about the introduction!
a trapezoid has an area of 20cm squared and a height of 5 cm. what is the sum of its top and bottom sides
write the ratio 6 ft to 4yd as a fraction in simplest form.
what is the balanced chemical equation for caffeine?
How do round, spiral, and rod-shaped bacteria look like?
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases
Why should mass not be represented by an arrow?
the process that removes metabolic waste products from an organism is known as
-2 (x-7)=-(2x+5) solve for x