jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

what are the simplest body structures
napisz wzory sumaryczne tlenków o podanych nazwach
Please, explain the types of some figures of speech​
In the triangles below, mzB = m2P and mZT = MZJ. ♡ What is the length of PQ? 3 6 55 5 0 12
Calculate the number of gram - atoms and gram - molecules in 48 g of oxygen​
In the PRESS method, the two S's stand for
How to solve this problem?
Let a = -3, b=2, c= -2.4 Find abc – bac
Can you plssssssssssss help me Can you do plsssssssss help me
Find the equation of the line. a line that is perpendicular to the graph of 3x+2y=6 and contains the point (6, -3) 100 POINTS BRAINLIEST ASAP