angie302 angie302
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

Melinda bought 6 bowls of $13.20 what was the unit rate in dollars

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2016
i think it is about 83 cents
Answer Link
AlishaZaman16 AlishaZaman16
  • 01-10-2016
unit rate is basically asking in this problem, how much is the price of one bowl. The price of one bowl in this situation is 2 dollars and 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

Write a thank you letter to your maternal uncle for attending your birthday party and gifting you a wonderful smart watch ​
Which expression is not equivalent to 3(n + 6)
HELP PLEASE!!!! Nosaira solved an equation. Her work is shown below: 3(2x + 1 ) = 2(x + 1) + 1 6x + 3 = 2x + 2 + 1 6x + 3 = 2x + 3 4x = 0 x = 0 She determines
On January 1, Year 1, Hart Company issued bonds with a face value of $123,000, a stated rate of interest of 16 percent, and a five-year term to maturity. Intere
What is the surface area?
While the railroad was expanding, most of it was located in the _______? A) North B) South C) West
At 7 p.m. the temperature was 5° F. At midnight the temperature was -7° F. What was the change in temperature?
PLEASE HElP ASAP 10 PTS, BRAINLEST ANSWERIndicate the equation of the given line in standard form. Show all of your work for full credit.The line containing the
After studying the timeline, how would you describe relations between the United States and the people’s republic of China from 1949 to 1967
During World War II Vietnam was a colony of...?