wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Rhind Papyrus problem 28: A quantity and its ⅔ are added together to become 19 which is : 2x + 2x/3 = 19 what does x stand for
MESSAGE ME GlRLS .......fast ttsttst​
If 576 / 24 = 24, then 24² =​
Which of the following eras began when the Great Depression hit? O the simple trade era O the sales era O the marketing department era O the production era
MESSAGE ME GlRLS .......fast ttsttst​
Graph ​​ h(x)=7sinx . Use 3.14 for π . Use the sine tool to graph the function. Graph the function by plotting two points. The first point must be on the midlin
Compare and contrast the different Native American tribes Anasazi AlgonKian Iroquois
Boujour j'ai une dissertation a faire mais j'ai du mal. dissertation: au théâtre, les ruses et stratagèmes ne servent t'il qu'à faire rire, amuser? Voici le pla
which of the changes would keep then hanger in balance? select all that apply
Directions: Use the Law of Sines to find each missing side or angle. Round to the nearest tenth.