tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

i don't have the choices but yeah it can be a little tough to answer... China entered the _______ after the collapse of the Zhou dynasty.
A change in genetic material is known as a type of selection. True or False
Male cones grow near (1)_____ the of the plant while female cones are located near the (2)_____. 1- bottom or top? 2- top or bottom?
If an electron is gained, the atom has a _____ charge.
circle tens to make 1 hundred write the number a different way
which of the following groups of organs all remove metabolic wastes from the human body?
a violin was on sale of 50% off. the sale price is $50. what was the original price
Name the subunit that makes up fat
What are the bonds found between amino acids in a polypeptide chain
which of the following laws led to slavery in Virginia?