anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes a major cultural achievement of the classical Greek civilization
Show on a number line and write: a All the whole numbers that are greater than (−4) but less than 3.
Which characteristic of transcendentalism is exemplified in the following excerpt from the essay “self reliance” Good and bad are but names very readily transfe
This is used when the subject of a sentence requires the action instead of doing it
Which ratio is equivalent to 7:2? A 72% B 2:7 C 2/7 D 7 out of 2
If you know the company that you want to work for, you should check theon the company’s website as you perform your job search.
please help it is for liliuokalani i cant find the map ​
How was World War I a major cause of revolution in Russia?
im doing this english on plato if someone could help please
Use the distributive property to write each expression as an equivalent expression 6x(3x+5y-4)