nh6uwcifph nh6uwcifph
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a local grocery store, Lindsay can buy a 5-pack of candy for $7.50 or buy a 10-pack of candy for $12.50. How much money is Lindsay saving per pack of candy by purchasing the 10-pack of candy?

Respuesta :

rose15041 rose15041
  • 03-11-2020
.25 cents a pack is saved
Answer Link

Otras preguntas

In Florida, in 2017, approximately _______ people died every day in alcohol-related crashes.
What is the answer with the remainder
In your own words, how would you define "culture"? Can you be part of more than one culture? Why or why not?
A student conducted an experiment to test the concept of semipermeability of a cell membrane. She has?
Underline the ones that are the same. 5, 5, .50
Janet is buying a $28 necklace. The store reduces the price by 20% and then applies a $2 off coupon. How much will Janet pay for the necklace?
Which of the following is the dot product of u = 4i + 6j – 5k and v=-10i – 8j + 10k?
For what values of a, between 0 and 2(pi), is sin a=0?
Ex1. how many moles correspond to 250 g of each of the following compounds? a. NaCl b. KNO, c. H, 0, d. KHSO, Ex2. Calculate how many particles are cont
How does the sound produced by a vibrating object in a medium reach your ear? ​