keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

What unique view of democracy did Franklin express? Select one: a. That all land owning males could vote b. That a republican form of government could replace m
when do you encounter analogies most often
Reducing the volume of a contained gas by one third, while holding temperature constant, causes pressure to A. be decreased by two thirds. B. be increased by tw
what is the unit rate for 72:36
What was the relationship between the Reformation and the printing press? A. The new availability of printed books made the Reformation spread quickly. B. Marti
What is the holy book of your faith and how does it compare to others? jesus, muhammmad, moses
Since no one witnessed the man’s death, it was necessary to perform a(n)____in order to determine the cause.
Write a fraction that is less than 5/8 and has a denominator of 8
The structure that surrounds the cytoplasm in a bacterial cell is the
In Act II, Scene 1, of A Midsummer Night's Dream, who is speaking to whom in these lines? I will not stay thy questions; let me go Or, if thou follow me, do not