taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

50 people sponsor Paula and she raised £180. What is the mean amount sponsored
What is 0.7022 to the nearest tenth
Is monomial also a polynomial
What are some of the moral implications that correspond to dropping the atomic bomb on Japan during WW2?
is it true or false mitochondria are like kidneys in that they filter out waste
Zara is serving a fresh pie. She starts by cutting the pit in half, and then cuts each half into 4 equal pieces. What fraction of the whole pie is each piece? A
please help me!!!!!!!!!!!!
What is 0.7 which the seven is reccuring as a fraction in simpliest form
example of internal conflict? Millicent struggles with her motivation for joining the sorority. Millicent struggles with her tasks during her sorority initiatio
Heidi buys shirts for $20 and resells for $24. What is the percentage of Heidi's markup? Plz help me!!