dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Bill taylor vs louisiana supreme court case what were the arguement on each side
ALGEBRA Angles G and H are supplementary and congruent. If G and H are alternate interior angles, what is the measure of each angle?
How might John proctor be considered a superior or privileged person?
put the following eras in order, from first to last. pre-columbian, exploration, colonial, revolutionary
use advisory in a sentence
What were the four pillars in dead poets society?
9x + 5y = 28 5x + 9y = 56 The solution set for the system of equations is . NextReset
How to solve 4m+10 -3m+80
Level of employment reached when there is no cyclical unemployment.
how to put the sum 7/10 in