adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

use elimination to solve: NN+ND=50 5NN+10ND=450
What is 25.2<1.5y+1.2
Paloma can run the 100 meter dash in sixteen And one fith .savan best time is 19.8 seconds .how much castre is Paloma than savannah
The florist has 63 roses and carnations.if she has 27 roses bow many carnations does she have?
How to simplify square root of 210?
Which mixed number is greater: 5 7/24 or 5 5/16? Why?
i need a paragraph on work experience like where i went ,what i did,what my boss was like and what i did during the work experience ? can anyone help?!
true or false all whole numbers are integers
write three ratios that are equivalent to the one given 18 rights handed student for every 4 left handed students
A rectangular park is 150 yards on one side and 125 yards on the other. if Debbie walks around the park two times, how far does she walk