ebonylopez84 ebonylopez84
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

Respuesta :

tdawg1594
tdawg1594 tdawg1594
  • 12-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
nettie68
nettie68 nettie68
  • 12-10-2020

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Step-by-step explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound   = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Miguel is downloading songs. It costs $1.49 to download each song plus, a monthly fee of $7.99. Which function can be used to find the total cost, c, of downloa
A car accelerates from rest at 2 m/s^2. what is the velocity at 8 seconds.
What is the definition of a "heritage" film?
Two cities are 614 kilometers apart. Convert this distance to miles. State your answer to the nearest tenth of a mile.
A 20 foot rope is cut so that one piece is 5 feet longer than the other. Find the length of each piece.
ANSWER THIS NOW I AM ALREADY FAILING AT THIS SUBJECT!
Tina walked 16 miles for a fundraiser. she walked 4 times as far as Lia. how far did Lia walk?
The line represented by the equation 3x + 5y = 2 has a slope of -3/5. Which shows the graph of this equation? Please answer ASAP
−9x+5≤17 OR 13x+25≤−1, just solving for x, please answer ASAP
Right deserves Brainliest with an explanationn of WHY