bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do milestones help a project manager ensure that a project goes smoothly? A. By showing whether the project is progressing as planned B. By showing whether
( the average power transferred to the solar panels by sunlight is 26 000 w calculate the average energy transferred to the solar panels in 30 seconde use the e
How many types of cell signalings are there?(a) Four(b) Five(c) Seven(d) Eight​
NEED HELPP!!! In three or four sentences, summarize "Rikki-tikki-tavi" from Teddy's father's perspective.
What are other producers besides plants
Given a polynomial function f(x) = –x2 + 2x + 1 and an exponential function g(x) = 2x, what key features do f(x) and g(x) have in common? A.)Both f(x) and g(x)
What is the name of this structural formula?
Sheila always has her cell phone in her hand. She thinks it is important to respond to people immediately because that makes them feel important. Sheila never w
A triangle has a base length of 2ac2 and a height 6 centimeters more than the base length. Find the area of the triangle if a = 4 and c = 2.
Automobile insurance with the split limits 200/300/400 will cover up to how much in bodily injury per person?