laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The members of the basketball team ordered 5 tuna sandwiches at $3.99 each, 5 fish tacos at $2.75 each, 3 salads at $2.70 each, and 13 drinks at $0.89 each. Wri
Sue received a commission rate of 9% of her weekly sales.How much does she have to sell to earn a commission of $153?
Which completely describes the polygon? A. Equilateral B. Equiangular C. Regular D. None of the above
La capital de Chile es __. Concepción Viña del Mar Valparaíso Santiago 2. __ es la moneda nacional de Chile. El quetzal El peso chileno El nuevo sol El dólar 3.
step by step how to solve 4x+2=5(x+10)​
The energy needed to heat or cool a substance by a particular amount is called its polarity. True False
what is the area of a rectangel that is 6 inches wide and 3 feet long?
A factory worker pushes a 30.0-kg crate a distance of 4.5 m along a level floor at constant velocity by pushing horizontally on it. The coefficient of kinetic f
Why did the conflict between Roosevelt and the isolationist grows as the United States prepared for the coming war during ww2
What’s the inequality 6x+1<13 *10 points*