velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

Which type of seismic wave dose not travel through liquids?
In the American colonies, which document called for religious freedom? The Mayflower Compact The US Constitution The Bill of Rights The Virginia Declaration of
Instruments were less reliable in the Romantic period than they had been during the Renaissance period. true or false?
What is the complimentary mRNA sequence to the DNA sequence A-T-T-G-C-A
2 b please help.........
Mr. Doty practices the violin at least 12 hours per week. He practices for three fourths of an hour each session. If Mr. Doty has already practiced 3 hours in o
Which statements about sculpture from the Roman Empire are true? Choose all answers that are correct. A. They show the influence of Greek sculpture. B. They a
Which subatomic particle is responsible for chemical properties of atoms? a. protons b. neutrons c. electrons d. neutrons and protons
How do i solve the following question (please show work): Oxygen has three naturally occurring isotopes in the following proportions: oxygen-16, 99.762% (15.994
a example of desert