velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Someone know this please help geometry if you are good at it
how do I calculate the efficiency of motor
In the passage, which detail best supports the central idea? Food Safety Many people often ask "How do I know if foods in the freezer are safe?" Every year, tho
In a class test, +4 marks were awarded for the correct answers and -1 mark for the wrong answers. Student scores 40 marks. If his correct answers were 11, find
is this quadrilateral a parallelogram?If yes, state the definition or theorem that justifies your answer.​
two angel measures in a triangle are 47 and 43. what type of triangle is it?
TIMED PLEASE ANSWER QUICKLY What is ironic about McCandless’s infatuation with Jack London? A. Jack London came from poverty and McCandless came from wealth. B
Which of the following represents the quadratic function f (x) = 5(x − 2)2 − 7 in standard form?
The net of a triangular prism is shown below. 8.5 cm 10 cm 10 cm 10 cm What is the total surface area of the prism? A 470 cm? C 390.5 cm? B 385 cm D 342.5 cm
Fill in the boxes with values that make the statement true.