Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression: |–16| A. -16 B. -15 C. 15 D. 16
any foreign girl become my sister forever please​
the major impact of the Delhi sultanate on India was the? A. decline in the importance of sub-saharan trade routes. B. ride of a decentralized government system
Which of the following is the difference of two squares? A)100m^2+9n^2 B)9x^2-12y^2 C)25a^2-36b^6 D)16g-49h
A set of lines in a poem set apart from other sets of lines by space is called
Question 7 of 10 Which of the following best describes the slope of the line below?
How do you convert something like 3000mm to km if 1 km equals 1000m? btw - im in elementary - but there's no option for that is grade. ​
The right rectangular prism is made up of 48 cubes. Each cube has an edge length of inch. What is the volume of this prism?
Condense the expression log 2x + log(x² - 9) - log x +3
How did nationalism affect Latin American