apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

What plate is the largest and what plate is the smallest
carbohydrates provide the body with
1)how can motion appears differently to different observers? 2)what are some ways you could describe the motion of a car?
Beths summer vacation lasted 87 days . at the beginning of her vacation , she spent 3 weeks at summer camp , 5 days at her grandma house , 13 days visiting g
The exact value for the density of aluminum is 2.699g/cm3 . Working in the science lab at school , Joseph finds the density of a piece of aluminum to be 2.75 g/
I need help with 2 math questions???
3+x>10 solve the answer to this problem
Sheila bought some rose plants and sunflower plants.There were 35 rose plants than sunflower plants.If the ratio of the rose plants to sunflower plants was 8:3,
Some portion of the milk produced in the United States comes from cows treated with genetically manipulated hormones that increase a cow's milk production. This
In what respects was Japan's 19th century transformation revolutionary?