Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

How can I fill do this problem?10x2 tens=_______ones=______
which value correctly represents the number that is 10 times as great as five hundred eighty-one thousandths?
when you convert 100 feet per second to inches per second will there be more or less then 100 inches expain
what is 5/10+1/5 to this problem please help me
what is the word form for 12,324,904?
a fast food restaurant sold 24 burgers with cheese If the ratio of burgers sold with cheese compared to without cheese was 3:2 how many burgers did they see tot
What is the right way to write fifty cents ? Is it $.50 or .50
What is the greatest common factor of 142 and 148
What is the estimate for 137,638+52,091
give an example of a unit rate used in a real-world situation