jadyn57
jadyn57 jadyn57
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. If Levi spent $2.48 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

almabaroraho2008
almabaroraho2008 almabaroraho2008
  • 04-09-2020

Answer:

Four

Step-by-step explanation:

1. $3.10 divide by 5 = $0.62

2. $0.62 multiply by 4 = $2.48

So Levi bought 4 oranges

Answer Link
rrertyuytr
rrertyuytr rrertyuytr
  • 13-05-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

20 is what percent of 40 show ur work
A method of problem solving that uses the units that are part of a measurement to solve a problem
The __________ system works with the nervous system to protect important organs such as the brain and spinal cord.
Sam is upset that he smoked marijuana when he promised his mother that he would stop. He feels frustrated and ashamed. Which stage of the addiction cycle is Sam
What are some advantages of city-states??
What is the kinetic energy of a 2,000kg boat moving at 5 meters per second?
Paul wrote all of his letters from Rome and mailed them by way of other people. True False
Which decimal number is 17/22 equal to?
Why is jane goodall brave?
Which ot the following statement is true about catalysts?