nicole584
nicole584 nicole584
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS

PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS class=

Respuesta :

Hannah123451195 Hannah123451195
  • 04-09-2020

Answer: I’ll draw it on a paper and be back

Step-by-step explanation:

Answer Link
LazyBun
LazyBun LazyBun
  • 04-09-2020
Answer: SEE BELOW

Explanation:

Mark bought 8 apples for 2.4$
Jenny bought 2 apple and 3 oranges for 2.4$.

Find how much is 1 apple:

8 apples = 2.4$
1 apple = 2.4/8
1 apple = 0.3$

Thus, 1 apple cost 0.3$

Find how much is 1 orange:

2 apple + 3 orange = 2.4$
2(0.3$) + 3 orange = 2.4$
0.6$ + 3 orange = 2.4$
3 orange = 2.4$ - 0.6$
3 orange = 1.8$
1 orange = 1.8$/3
1 orange = 0.6$

Thus, 1 orange cost 0.6$.
Answer Link

Otras preguntas

If 3t − 7 = 5t , then 6t = how do you solve this
How many solutions are there to the following system of equations? 4x – 14y = 6 –2x + 7y = –3 A. 1 B. 2 C. infinitely many D. 0
What are the African cheetahs limiting factors?
How does meiosis I differ from meiosis II
9^x=27^(x+2) how do I do that? I don't get how to do it with different bases
Which is greater? 45.678 or 456.78?
3. It was only after the _______ _______ that people started gathering in larger groups and formed more complex institutions. Was it the: Industrial Revolution,
Jorge friend Anna planted a garden with the same ratio of tulips to daises Anna garden has 48 tulips how many tulips and daises does Anna have this pic is for J
Solve by substitution X+3y=1 and -3x-3y=-15
Describe three properties of a frozen fruit bar including its state of matter.