eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

In "Homer: The Poet for All Ages," how did Homer's stories affect the people of his time? Question 5 options: They listened to Homer's stories only because he w
A rectangle is 29 feet long and 7 feet long. What is the area of this rectangle?
What modern technologies did Forster capture? List five.
HCl + Fe + ____ + H²Simple Way.Hydrochloric acid + iron --> ______ + hydrogen gas. • Answer this question, only if you know. • Misuse of points will cost a r
Both (x−3)(x+3) and (3−x)(3+x) contain a sum and a difference and have only 3 and x in each factor. If each expression is rewritten in standard form, will the t
Categorize the words from the list.
Which statement about control Ed experiments is correct? A. Controlled experiments test more than one variable at a time. B. Controlled experiments do not con
Give a non-zero counterexample to the following statement: Every multiple of 10 is also a multiple of 30.
Please click on image to see questions. Greatly appreciated.
Which of the following is the most important reason that a scientist should replicate his or her experiments? OA. To make sure that differences in the data are