forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

3 (x + 4) answer ? lol need for sister
What is an example of Big Data?
A taser sends about 1100 V through the human body, resulting in an average current of 2.5 mA. a) Determine the Power output of the taser. b) How much charge (C)
A baseball team won 55% of their games. If they played 200 games, how many did they win? A 100 B 110 C 160 D 190
Does anyone have any tips when they do their art? I am practicing new ways to do it, I want to draw more attention to my art to potentially sell it. (Online and
2. Select the correct answer. Consider the following statements: Pls "It is hot." Q is "It is dry." Ris "I am thirsty." What does the sentence (P^Q)->R mean?
6. Circle the adjectives in this sentence. The old, tall, red maple tree was blown over in the large storm.
How limitations of freedom of speech can promote public safet
Why were tribes upset when montezuma increased the tribute amounts?
. Bri replaced the window blinds on 42 of the 60 windows in the library. Which percent is equivalent to