diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Water gas, mixturee of H2 and CO, is an important industrial fuel produced by the reaction of steam with red hot cake, essentially pur carbon: C + H2O ? CO + H2
Fahrenheit 451 begins with the sentence it was a pleasure to burn based off of the sentence what can the reader in for about a guy Montag
​Milton, Inc. had the following transactions in​ 2019, its first year of​ operations: bullet Issued 14 comma 000 shares of common stock. Stock has par value of
2(2t-3)=6(t+2) solving equations with variable on both sides ​
PLEASE HELP!! One example of technology in the Bible is the construction of the ____ by Noah.
Which statement correctly relates science and its influence on society? Science can neither solve societal problems nor influence societal decisions. Science ca
One of the events at the circus starred Gabriella the Human cannonball. On Saturday she performed in four shows. Shot from a cannon, her distances measured 8.05
Read this sentence: Twisting her braid between her fingers, Marcie jumped whenever anyone entered the room. What method of characterization does the sentence us
The two main functions of ________ are to (1) measure business activities and (2) to communicate those measurements to investors and creditors. (Enter only one
When a ball rolls down a hill, what energy conversion occurs?