Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

Solve: (m+2) (m+1) - (3m - 5) (9-5m)
help me with this one aswell, too confused and tired for this
I need someone to solve this ASAP.
Cells need energy.Give reason?​
Remove all the tape pieces from part A, and throw them in the trash. Next, follow these steps to compare pieces of sticky tape that have different charges: Tear
Find the equation of the tangent to the circle x2 + y2 = 109 at point (-10,3)
La cadena del sector de hidrocarburos:​
What steps does the government always take in order to create public policy? Check all that apply. identify a problem develop a solution ask for public feedback
Describe Lynn Margulis' three observations (evidence) which support the endosymbiotic theory.
Acrostic poem for conform HAS TO DO WITH CONFORMITY C O N F O R M Thank you!