chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Please help this assignment is due in 20 mins! Jayvalyn is buying milk. She needs 4 liters. A​ half-liter of milk costs ​$2.86. A ​200-milliliter container of m
An essay Growing up angry.
What is the entropy change if one mol of water is warmed from 0 c to 100 c
Trace through recursiveBinarySearch(sortedArray, 22, 0, 8) looking for the target number 22 where sortedArray = {2, 5, 8, 10, 11, 15, 17, 20, 22}. Write down ea
0. 300 moles of sodium nitrite are needed for a reaction
[tex] \textbf{Can someone help me with this question ?} [/tex][tex] \texttt{Note : you have to use vector method,} [/tex] [tex] \texttt{no use determinants, or
What was the most impactful thing you took away from yesterdays event? GIVE ME AN EXAMPLE OF BEING NERVOUS
The function f(x) = 2* and g(x) = f(x) + k. If k = 2, what can be concluded about the graph of g(x)? the graph of g(x) is shifted vertically Select a Value the
By default, how many levels does the outline view contain?.
senses in order 1 refuse / she / just / sure / nice. / because / help / she / I’m / isn’t / you / to / very / will at / the / of / end / retire / the / season.